Komfort

Teorie:
Komfortní systémy ve vozidlech, komunikační sítě, zádržné systémy, elektrotechnika.

Praxe:
Diagnostika závad komfortních systémů s běžným dílenským vybavením a osciloskopem.

Klimatizace

1 den

Teorie:
Princip činnosti systému klimatizace, konstrukce a funkce komponentů systému dle nařízení Komise (ES) č. 307/2008.

Praxe:
Praktické provedení výměny náplně chladicího média.

Přínos školení:
Účastník získá Osvědčení ve smyslu nařízení Komise (ES) č. 307/2008, které je po 4.7.2010 povinné pro každého pracovníka, který se zabývá servisem klimatizačních zařízení motorových vozidel s chladivem R134a.

Automatické převodovky

Teorie:
Přehled automatických převodovek. Automatická převodovka AT. Přehled-konstrukce, měnič krouticího momentu, olejové čerpadlo, planetová převodovka, řadicí prvky, mechatronický modul, parkovací  závěrka, údržba a diagnostika. Převodovka s dvojitou spojkou(Doppel Kupplung Getriebe)
Přehled, konstrukce, spojkové systémy, jednotka převodovky, olejový okruh, mechatronický modul, údržba. Plynulá převodovka (Continuously Variable Transmission) Přehled- konstrukce, komponenty, údržba. Automatizovaná převodovka (Automated Shift Transsmision). Přehled-konstrukce, nastavovač spojky, volba a řazení převod, snímače na převodovce, samostavná funkce spojky, údržba.

Praxe:
Demontáž DKG, demontáž lamel na převodovce, nastavení a seřízení. Údržba, diagnostika, přizpůsobení.

Asistenční systémy

1 den

Teorie:
Kalibrace snímačů asistenčních systémů řidiče v moderních vozidlech, principy funkce snímačů (kamery, radary, laserové skenery, ultrazvukové snímače). Rozdíly mezi systémy jednotlivých výrobců, rozbor podmínek statické a dynamické kalibrace.

Praxe:
Praktická ukázka kalibrací pomocí přípravků DAS 3000, SCT 415, SCT 815 na vozidlech různých značek.

Elektrická a hybridní vozidla

HV0
Legislativa údržby a oprav vozidel s hybridním a elektrickým pohonem.

2 hodiny

Určeno pro vedení servisu.

Základní instrukce týkající se běžné údržby a oprav vozidel s hybridním a elektrickým pohonem. Rozbor legislativních požadavků pro údržbu a opravy vozidel v různém stavu. Představení náplně jednotlivých navazujících školení a jejich přínos pro servis.

Teorie:
Účastníci získají přehled o legislativních požadavcích kladených na servisy při údržbě a opravách vozidel s hybridním a elektrickým pohonem. Seznámení s náplní navazujících školení a jejich přínos pro servis.

HV1
Hybridní a elektrická vozidla

(dříve Hybrid)

Teorie:
Kompletní přehled hybridních pohonů u různých výrobců vozidel. Bezpečnost práce při práci na hybridních a elektrických vozidlech, uvedení vozidla do beznapěťového stavu. Popis a konstrukce jednotlivých druhů hybridních pohonů – Micro, Mild, Strong ve všech jejich variantách. Rozbor jednotlivých komponent pohonu a jejich závad (motorgenerátory, hybridní převodovky) v kombinaci so spalovacím motorem. Popis variant vysokonapěťových akumulátorů, battery management, chlazení pohonu a akumulátorů s elektricky poháněným kompresorem klimatizace. Specifika rekuperativního brzdového systému.

Praxe:
Diagnostika závad hybridních systémů, konstrukce hybridních systémů konkrétních výrobců. Ukázka uvedení vozidla do beznapěťového stavu a jeho ověření. Vyhodnocení stavu akumulátoru vozidla.

HVT
Vysokonapěťový technik

Účastníkům se z hygienických důvodů doporučují vlastní osobní ochranné pomůcky, viz obsah školení HV1.

Teorie:
Legislativa práce na vozidlech dle nařízení vlády, získání oprávnění par. 4(CZ), resp. par. 20(SK) – osoba poučená pro běžný servis a údržbu hybridních a elektrických vozidel. Bezpečnost práce na elektrických zařízeních s použitím ochranných pomůcek, první pomoc při úrazu el. proudem, základy elektrotechniky, principy elektrického pohonu a základní komponenty.

Praxe:
Odpojování VN systému, kontrola beznapěťového stavu, měření izolace, kontrola VN vodičů, zpětné uvedení systému do provozu.

Účast na tomto školení je podmíněna absolvováním školení HV1.

HVE 2E
Vysokonapěťový expert

Teorie:
Principy konstrukce a funkce komponent vysokonapěťových systémů hybridních a elektrických vozidel. Sériová a paralelní diagnostika a opravy komponent vysokonapěťového systému dle pokynů výrobce u sériových vozidel.

Praxe:
Diagnostika a oprava akumulátorů elektrických a hybridních vozidel.

Účast na tomto školení je podmíněna absolvováním školení HVT.

HVE 3E
Vysokonapěťový expert

Práce pod napětím

Zatím nenabízíme - v přípravě.

Účast na tomto školení je podmíněna absolvováním školení HVE 2E.